Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Typ dědičnosti je způsob, jakým se nějaký znak nebo i genetická porucha přenáší z jedné generace na druhou. Konkrétními příklady jsou autozomálně dominantní, autozomálně recesivní či pohlavně vázaná dědičnost. Na typu dědičnosti záleží, zda (a pokud ano, jak) se daná vlastnost nebo genetická porucha projeví u členů konkrétní rodiny.

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

Emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku a/nebo násilí, často mívá výkyvy nálad. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ).

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Cukrovka 1. typu je lidové označení pro diabetes mellitus 1. typu.

Imunopatologická reakce IV. typu je jiný název pro alergickou reakci pozdního typu.

Imunopatologická reakce II. typu je jiný název pro alergickou reakci cytotoxického typu.

Imunopatologická reakce III. typu je jiný název pro alergickou reakci imunokomplexového typu.

Diabetes mellitus 2. typu neboli cukrovka 2. typu je jeden z typů cukrovky (diabetu) – celoživotního onemocnění, které se vyznačuje zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. U cukrovky 2. typu buď tělo nedokáže vyrábět dostatečné množství inzulinu, nebo jeho buňky na inzulin nereagují. Člověk, kterému byl diagnostikován diabetes mellitus 2. typu, je označován jako diabetik 2. typu. Viz také diabetes mellitus.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků